A.S.P.
İstanbul
23 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.30
 • EURO
  35.15
 • ALTIN
  2406.9
 • BIST
  10401.67
 • BTC
  67490.92$

Kılavuzsuz, Kılavuzluk Römorkörcülük Kongresi; Amac Ne?

26 Ekim 2015, Pazartesi 10:49
reklam yerim makale içi
Geçtiğimiz hafta sonu, 23 Ekim 2015 cuma günü İzmir Hilton otelinde, Türkiye'de ilk kez Kılavuzluk Römorkörcülük Hizmetlerive teknolojileri kongresi adı altında bir kongre toplandı. Kongrenin amacı Römorkörcülük Hizmetleri Yönetimi ve Teknolojileri, Kılavuzluk Hizmetleri Yönetimi, Kılavuz Kaptan Eğitimi ve Kılavuzluk ve Römorkörcülük Hizmetlerinde İnsan Faktörü üzerine görüşler sunmak. Yani maksat oldukça ciddi ve bilimsel. Ancak zamanlaması ve konuşmacılara bakınca oldukça manidar bir durum ortaya çıktı.

Zira bu ayın sonunda Kılavuzluk ve Römorkör üzerine yeni bir yönetmelik çıkmak üzere, 2016 yılında yeniden yapılacak ihaleler ile mevcut düzenleme değişebilir mi? Bilindiği gibi Kılavuzluk rekabete açılsın diye açıktan ve el altından yapılan kulis faaliyetleri sektör tarafından biliniyor.

Dolayısıyla bilimsel olması istenen bu kongre yüklüce spekülasyonu da bereberinde taşıdı. Kılavuluk ve römorkaj konusunda en büyük kurum olan Kıyı Emniyetinin üst düzeyde katılımcı olması konuşmaları engellemedi. Zira Kıyı emniyeti Genel müdürlüğünden ayrı olarak Uzmar ve Dekaş'ın görüş bildirenler arasında olmaması, en büyük sponsorların başında Marin Romörkörün gelmesi de spekülasyonları kuvvetlendiren etken oldu.

Ne yazık ki, çok kişi bu kongrenin rekabeti kaldırmak, hatta bir adım daha ileri giderek Uzmar ve Dekaş'ın faaliyetlerini kesmek olduğu konusunda hem fikir.

Bilindiği üzere Marin Romörkör ve Dekaş arasındaki anlaşmazlık mahkemelere taşınmış durumda.  Uzmar içinde İzmir'de rekabet konusunda dava açılmış, karar çıkmış ama Uzmar'ın itirazıyla tekrar rekabet ortamı ortadan kaldırılmıştı

Kongre sonrası konuştuğumuz kişiler, Kapt. Altay Altuğ gibi bir duayenin neden kongrede olmadığı sorgulanmalıdır derken, bu işin perde arkasının bilim değil rant olduğunu görmemek cahilliktir. son yıllarda kılavuzluk ve romörkaj işine de rantiyeciler tarafından göz dikildiği görünüyor. Dediler.

Kongrede konuşmacılar arasında yer alan, Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın'da konuşmasında konuyu açıkca dile getirerek, Klavuzluk Hizmetlerinde Avrupa Birliği ve uluslararası denizcilik otoritelerinin tanımladığı "rekabetten uzak olma anlayışına" TMMOB Gemi Makineleri İşletme Odası olarak da tam olarak katıldığımızı ifade etmek istiyorum. dedi.

Gördüğüm, konuştuğum, işitiğim bu spekülasyona bende katılıyorum. Bence, Bu kongrenin tertiplenmesi kılavuzluk ve romörkajın rekabete açılması için bir alt yapı çalışması. Uzmar ve Dekaş'ın devre dışı bırakılarak Marin Romörkör'e yol açma faaliyeti.  Hele bu ay sonu yeni yönetmelik çıkarılması tamamlanmak üzereyken böyle politik bir çaba neden olmasın?

Bekleyip göreceğiz. Hele bir de Kongrenin sonuş bildirgesi ortaya çıksın...

Bir kötü imaj da, katılanlardan ikram parası adı altında 150 TL toplanmış olmasıydı. Katılanlar birbirine sordular çay kahve parasını bir ödüyorsak bu sponsorların adı niye yazılmış diye