Kurban Bayramı
parcababa-erce
İstanbul
17 Haziran, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.30
 • EURO
  35.15
 • ALTIN
  2406.9
 • BIST
  10401.67
 • BTC
  67490.92$

Deniz Ticaret Odası'nın vizyonu bitiyor mu?

18 Mayıs 2023, Perşembe 17:57
Deniz Ticaret Odası'nın vizyonu bitiyor mu?
reklam yerim makale içi

Gazetemizin yazarlarından Birol Çetinkaya'nın yazdıklarını okudum. Aklıma yıllar öncesı geldi.   Deniz Ticaret Odası'nın en büyük ideali Türkiye'nin bir denizcilik bakanlığının kurulmasıydı. Buna bağlı olarak önce bir Denizcilik Müşteşarlığı kuruldu. Yıllarca hizmet etti, daha sonra Müşteşarlık kapatılarak Ulaştırma Bakanlığı bünyesine katıldı.

İşte bundan sonrası kısa adı İMEAK olan Deniz Ticaret Odası,her gün kan kaybetti. Günümüzde sesi çıkmayan bir sivil toplum kuruluşu oldu. Şimdiki faaliyetleri ise genellikle sadece yönetimdeki üyelerine hizmet verir hale geldi.

Buna örneklerden biri Piri Reis üniversitesidir.. Bir avuç azınlığın kurduğu vakfın malı olan Piri Reis Üniversitesi için Deniz Ticaret Odası borç içine sokuldu. Bu borcu ödemek ülkenin dört bir yanındaki denizcilere düştü.

Kabotaj hattındakı Türk bayraklı Türk gemileri ikmal için kıyıya çıkamamakta, mutlaka liman acenta motorunu kullanmak zorunda bırakılmıştır ve daha neler neler,,,

 

Bu olaylar İMEAK'ın vizyonunu kaybetmesine yol açmakta, diğer Deniz Ticaret Odaları da İMEAK'dan ayrılmak için çareler aramaya çoktan başladılar.

 

Konuyu tek tek ve daha geniş olarak ele alacağız İMEAK Deniz Ticaret Odası neden ayrılmalıdır? Bu sorunların soru ve cevaplarını yakında masaya yatıracağız

Şimdilik esen kalın.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.