A.S.P.
parcababa-erce
İstanbul
30 Mayıs, 2024, Perşembe
  • DOLAR
    32.21
  • EURO
    34.75
  • ALTIN
    2411.2
  • BIST
    10247.23
  • BTC
    61450.15$

Güçlü Rüzgar Bu kez HDI Kupası’nı ‘ Ziyaret’ Etti

15 Mayıs 2024, Çarşamba 12:26
reklam yerim makale içi

TAYK 2024 Trofesi’nin ikinci buluşması HDI Sigorta Kupası’nda iki günde 4 yarış hedefleniyordu. 45 teknenin katıldığı ve iddialı ekiplerin yer aldığı mücadelenin ilk günü kuzeyli güçlü rüzgarda çekişmeli iki şamandıra yarışı yapıldı. Ancak trofenin ilk ayağında olduğu gibi, birinci gün sert esen rüzgar ikinci gün parkura gelmekten “vazgeçti”. Dolayısıyla HDI Sigorta Kupası iki yarışla tamamlandı.


TAYK 2024 Trofesi’nin ikinci ayağı HDI Sigorta Kupası bir anlamda “Aprilin beşli” başlığını verdiğimiz trofenin ilk yarışı Carrefoursa Kupası’nın “duplikesi” gibiydi.

11-12 Mayıs tarihlerinde, iki günde üçü şamandıra, biri coğrafi 4 yarış hedeflenmişti. Ancak ilk gün oldukça güçlü esen rüzgar, ikinci gün parkura “uğramayınca” son iki yarış yapılamadı.


Ekiplerin yarışa gösterdiği ilgi ise büyüktü. 10 teknenin yer aldığı IRC0’da 6 Farr 40’ın yanı sıra Orient Express VI’ya yakın reytingi ile filonun yeni TP52’si Cheetah rekabet düzeyini arttırırken, 12 teknelik katılımla IRC3 grubundaki artış dikkat çekti.



KAHVALTILI DÜMENCİ TOPLANTISI

Bir önceki ayakta olduğu gibi konuklarını yine Tezmarin Kalamış Ofis’te kahvaltı ikramıyla karşılayan TAYK Genel Müdürü Can Giray, 45 tekneye yükselen katılımın memnuniyet verici olduğunu vurguladı.

Giray konuşmasında ayrıca yarış organizasyonu açısından ekiplerden gelen eleştiri ve taleplerin dikkate alındığını da belirtti.   

Kahve, kruvasan, simit eşliğinde düzenlenen kahvaltının ardından yapılan dümenci toplantısında ilk gün iki, ikinci gün ise biri şamandıra diğeri coğrafi rotalı 4 yarış hedeflendiği belirtildi.


Utku Balkal’ın Başhakemlik görevini üstlendiği Yarış Kurulu Caddebostan - Adalar bölgesinde konuşlandığında rüzgar 0 (yıldız/kuzey) ile 05 (kuzey-kuzeydoğu) yönlerden 14-16 knot aralığında esiyordu. Parkur buna göre kuruldu ve ilk startın 5 dakika uyarısı planlandığı gibi saat 12.00’da 27 teknenin bulunduğu IRC0-1-2 gruplarına verildi.



START HATTINDA KARAMBOL VE ABANDONE

Start hattında yaşanan karmaşa ve çok sayıda teknenin fodepar olması üzerine genel geri ilan edildi. İlk grup geri dönerken 12.10’da IRC3 ve 4’lerin start düdüğü çaldı. IRC0-1-2’lerin startı saat 12.15’te yenilendi. Bu kez ekipler daha dikkatli ve hat “temiz” idi.

Orsa şamandırasının 1.6 deniz miline atıldığı ve rüzgar hızının sağnaklarda 20-22 knot’ı gösterdiği parkurda ilk finişi 53 dakika 40 saniyelik zamanla Vedat Tezman’ın Oğuz Ayan dümenciliğindeki TP52’si Cheetah yaptı.

Cheetah, bu zamanla grubunda ilk yarışın lideri olurken, diğer gruplarda Borusan Racing Evolution (Ali Tezdiker), MediaMarkt Yelken Takımı-ISC Agent (Can Obuter), Yılkar Sailing Team Alchera (Saruhan Çinay), Sebago Alize G 28 (Hüseyin Akça) birincilik elde etti.  

13.42’de son teknenin finişi ile günün ikinci şamadıra yarışının hazırlıkları başladı.



OYNAK RÜZGARDA ORSA ŞAMANDIRASI ORTALANDI

Ne var ki 17-18 knot’a kadar güçlenen rüzgar 40 dereceye dirise edip ardından 10 dereceye geri dönünce, kısa bir beklemenin ardından orsa şamandırası 30 dereceye yerleştirildi ve IRC0-1-2’lerin start düdüğü 14.50’de, IRC3 ve 4’lerin ise 14.55’te çaldı.          

Sağnaklarda 23 knot’a ulaşan, bir ara anlık olarak 27 knot’ı zorlayan rüzgarda ilk finişi bu kez 48 dakika 11 saniyelik zamanla Arif Gürdenli dümenciliğindeki Bülent-Zeynep Atabay’ın Orient Express VI’sı yaptı.



5 TEKNE 2. YARIŞTAN ÇEKİLDİ

Peş peşe borşların yaşandığı zorlu mücadelede Bodrum Milta Marina-FarrFara, İTÜ Hedef Yelken 42, MSI Anything Goes, Hedef Yelken 29 ile DHO Deniz Kızı 17 terk bildirdi.

Günün ikinci yarışında grup birinciliklerini IRC0’da Orient Express VI (Arif Gürdenli), IRC1’de Fenerbahçe Doğuş Yelken Yat Takımı-Fenerbahçe 1 (Barış Koncagül), IRC2’de Garanti BBVA Cheese V (Bora Olcav), IRC3’te ICA Pupa (Emre Yılmaz), IRC4’te Sebago Alize G 28 (Hüseyin Akça) elde etti.

Rüzgarın güçlü olmasına rağmen, trofenin ilk yarışında güneyli rüzgarın etkisi ile yükselen dalga boyunun düştüğü parkurda Yarış Kurulu bir yarış daha yapmayı düşündü. Ancak ekipler bu talebe “istekli” olmayınca filo marinaya gönderildi.


RÜZGAR ARAYIŞI BOŞA ÇIKTI

12 Mart Pazar günü denize çıkanları, bir önceki güne “zıt” bir manzara karşıladı. Bulutlu ve yağışlı hava yerini açık, güneşli bir gökyüzüne bırakırken rüzgarın hızı 2-4 knot’a kadar düştü.   

Şamandıra yarışına elvermeyen ortamda Başhakem Utku Balkal şanslarını coğrafi rotada zorlamak istedi. Moda Koyu’nda rüzgarın bir ara 5 knot olarak ölçülmesi üzerine start verildi ama ardından havanın “kalması” ile yarış abandone edildi.

İlerleyen saatlerde Caddebostan açıkları ve adalara yakın bölgeler dolaşıldı ama “aranan rüzgara” son uyarı saatine kadar ulaşılamadı.


4 YERİNE 2 YARIŞLA SONUCA GİDİLDİ

Bu sonuçla HDI Sigorta Kupası’nda derece sıralamasını ilk gün yapılan iki şamandıra yarışı belirledi. Birinciliği IRC0’da Orient Express VI (Arif Gürdenli), IRC1’de Borusan Racing Evolution (Ali Tezdiker), IRC2’de Garanti BBVA Cheese V (Bora Olcav), IRC3’te Yılkar Sailing Team Alchera (Saruhan Çinay), IRC4’te Sebago Alize G 28 (Hüseyin Akça) ekipleri kazandı.

Tezmarin Kalamış Ofis’te düzenlenen törenle dereceye giren ekiplere kupaları dağıtıldı. Bu arada IRC0’daki 6 adet Farr 40 ve IRC2’deki 4 adet MAT 1010 arasında birinci gelenlere de özel ödül verilince, First 34.7, J/80 ve MAT 10 MK2’lerde yarışanlar, kendilerinin de “özel kupa” statüsünde değerlendirilmesi yolundaki taleplerini TAYK yönetimine ilettiler.


2024 TAYK TROFESİ 2. AYAK
HDI SİGORTA KUPASI (Genel Sonuçlar)
11-12 Mayıs 2024
Yapılan yarış sayısı: 2

IRC0
Kayıtlı tekne sayısı: 10
1. Orient Express VI (Bülent&Zeynep Atabay / Yıldırım Kaymaz) 3-1 (4)
2. Yılport Team Acadia Cheetah (Vedat Tezman / Oğuz Ayan) 1-4 (5)
3. ENKA Cheese IV (Levent Peynirci) 4-2 (6)

IRC1
Kayıtlı tekne sayısı: 8
1. Borusan Racing Evolution (Borusan Lojistik / Ali Tezdiker) 1-4 (5)
2. Akpa Chemicals II (Kemal Darcan / Güney Kaptan) 3-2 (5)
3. Akkök Holding Cheese VIII (Levent Peynirci / Melis Baykan) 2-3 (5)

IRC2
Kayıtlı tekne sayısı: 9
1. Garanti BBVA Cheese V (Levent Peynirci / Bora Olcav) 2-1 (3)
2. MediaMarkt Yelken Takımı-ISC Agent (Onur Bilgen / Can Obuter) 1-5 (6)
3. Ant Yapı Team Sensei Baby Dracula (Vedat Tezman / Ali Kemal Tüfekçi) 5-2 (7)

IRC3
Kayıtlı tekne sayısı: 12
1. Yılkar Sailing Team Alchera (Elif Fatma Savaşkan / Saruhan Çinay) 1-3 (4)
2. ICA Pupa (Cenk Tekkaya / Emre Yılmaz) 8-1 (9)
3. A 101 Alize (Sinan Sümer / Emre Yüksel) 7-2 (9)

IRC4
Kayıtlı tekne sayısı: 6
1. Sebago Alize G 28 (Sinan Sümer / Hüseyin Akça) 1-1 (2)
2. TSK Spor Gücü DHO Deniz Kızı 15 (Deniz Harp Okulu / Acar Koparal) 2-2 (4)
3. Alize Juniors Zig Zag (Sinan Sümer / Cenk Yörük) 4-3 (7)  


  1. YARIŞ SONUÇLARI
(11 Mayıs 2024 Cumartesi)

IRC0
Start saati: 12.15
1. Yılport Team Acadia Cheetah (Vedat Tezman / Oğuz Ayan) 13.08.40
2. Coca Cola İçecek DAS-Asterisk (Doğa Arıbaş) 13.19.38
3. Orient Express VI (Bülent&Zeynep Atabay / Yıldırım Kaymaz) 13.09.45

IRC1
Start saati: 12.15
1. Borusan Racing Evolution (Borusan Lojistik / Ali Tezdiker) 13.26.20
2. Akkök Holding Cheese VIII (Levent Peynirci / Melis Baykan) 13.25.55
3. Akpa Chemicals II (Kemal Darcan / Güney Kaptan) 13.25.01
UFD: Bosphorus Sailing Academy Atlas (Ahmet Köroğlu)

IRC2
Start saati: 12.15
1. MediaMarkt Yelken Takımı-ISC Agent (Onur Bilgen / Can Obuter) 13.29.40
2. Garanti BBVA Cheese V (Levent Peynirci / Bora Olcav) 13.30.03
3. Burgan Bank Extrem (Cenk Tekkaya / Bartu Özsoy) 13.30.09

IRC3
Start saati: 12.10
1. Yılkar Sailing Team Alchera (Elif Fatma Savaşkan / Saruhan Çinay) 13.25.31
2. Hitit-Gemini Sailing (Berk Gürpınar) 13.26.47
3. Papara Alto (Serdar Öner) 13.27.27

IRC4
Start saati: 12.10
1. Sebago Alize G 28 (Sinan Sümer / Hüseyin Akça) 13.34.25
2. TSK Spor Gücü DHO Deniz Kızı 15 (Deniz Harp Okulu / Acar Koparal) 13.38.10
3. TSK Spor Gücü DHO Deniz Kızı 17 (Deniz Harp Okulu / Murat Yavuzcan) 13.41.27
DNC: TSK Spor Gücü DHO Deniz Kızı 13 (Deniz Harp Okulu / Umur Koyuncu)


2. YARIŞ SONUÇLARI
(11 Mayıs 2024 Cumartesi)

IRC0
Start saati: 14.50
1. Orient Express VI (Bülent&Zeynep Atabay / Yıldırım Kaymaz) 15.38.11
2. ENKA Cheese IV (Levent Peynirci) 15.47.13
3. Borusan Racing Çılgın Sigma 2 (Borusan Lojistik / Uğur Tarık Gül) 15.48.05
RET: Bodrum Milta Marina FarrFara (Erhan Uzun), İTÜ Hedef Yelken 42 (Levent Özgen)

IRC1
Start saati: 14.50
1. Fenerbahçe Doğuş Yelken Yat Takımı-Fenerbahçe 1 (FBSK / Barış Koncagül) 15.51.26
2. Akpa Chemicals II (Kemal Darcan / Güney Kaptan) 15.53.10
3. Akkök Holding Cheese VIII (Levent Peynirci / Melis Baykan) 15.54.10
RET: MSI Anything Goes (Barbaros Sarp / Berk Balta)

IRC2
Start saati: 14.50
1. Garanti BBVA Cheese V (Levent Peynirci / Bora Olcav) 15.56.54
2. Ant Yapı Team Sensei Baby Dracula (Vedat Tezman / Ali Kemal Tüfekçi) 15.55.34
3. ETİ Alize M (Sinan Sümer / Doğukan Kapıcıoğlu) 15.58.45

IRC3
Start saati: 14.55
1. ICA Pupa (Cenk Tekkaya / Emre Yılmaz) 15.56.06
2. A 101 Alize (Sinan Sümer / Emre Yüksel) 15.57.36
3. Yılkar Sailing Team Alchera (Elif Fatma Savaşkan / Saruhan Çinay) 15.56.59
RET: Hedef Yelken 29 (Tahsin Erce Ekim)

IRC4
Start saati: 14.55
1. Sebago Alize G 28 (Sinan Sümer / Hüseyin Akça) 16.02.26
2. TSK Spor Gücü DHO Deniz Kızı 15 (Deniz Harp Okulu / Acar Koparal) 16.09.17
3. Alize Juniors Zig Zag (Sinan Sümer / Cenk Yörük) 16.16.36
RET: TSK Spor Gücü DHO Deniz Kızı 17 (Deniz Harp Okulu / Murat Yavuzcan)


Fotoğraflar: Osman UĞUR@ugurosi

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.