A.S.P.
İstanbul
15 Temmuz, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.30
 • EURO
  35.15
 • ALTIN
  2406.9
 • BIST
  10401.67
 • BTC
  67490.92$

kaçak yolcu , ve eskisi gibi değiliz

13 Haziran 2023, Salı 20:49
kaçak yolcu , ve eskisi gibi değiliz
reklam yerim makale içi

Kaçakların yakalandığı geminin mürettebatı son derece doğru davrandı
DFDS'ye ait Galata Seaways adlı Ro-Ro'ya 15 şahsın kaçak binmesiyle başlayan krizde mürettebat son derece yerinde davrandı

Denizciler asker değildir
Bazı yayın organlarında yayınlanan, "kaçaklar gemiyi ele geçirdi. 20 görevli 15 kaçağı etkisiz hale getiremedi mi?" eleştirilerinin bilgisizlikten kaynaklandığına inandığını belirteyim "denizciler mühendistir, gemicidir ama savaşçı veya asker değildir. Bu gibi tehlikelerde kendilerini güvene almaları öğretilir. Onlar da geminin makine dairesi veya kaptan köşkünde kendilerini kilitleyerek en emniyetli liman doğru ilerlerler" 

Kaçakları indirmek bile sorun
Kaçak yolcuların gemilerin en büyük sorunlarından biridir, "Bu şahısları indirmek bile problemdir. Bir gemi acil kalktıysa veya kaçak yolcu araması düzgün yapılmadıysa, hele kaçaklar konteynere biniyorsa tespiti olanaksıza yakındır. Dünya çapında bir firmanın kaptanı ve mürettebatını kaçak yolcu taşıdı diye suçlamak da tek kelimeyle absürttür. Galata Seaways'in mürettebatı son derece akıllı davranmıştır. Gemicinin kendisini kilitlemesi kuraldır. Armatör veya sigorta firması asla 'kaçaklarla savaşılmasını' istemez" 

Durmuş Ünüvar'ın cesur yaklaşımı
Yabancı gemilerin Türk Boğazlarını kullanırken ton başına ödedikleri Altın Frank değerinin 1 Temmuz 2023 Kabotaj Bayramı'ndan geçerli olmak üzere yüzde 8.3 artışla 4,42 dolara yükseltilmesinin "Türk Boğazları Sözleşmesi" kapsamında son derece doğru bir hamle.: Bu zammı uzun yıllar önce en son 12 Eylül 1980'de Kenan Evren yönetimi yapmıştı. Hiçbir Rus gemisi para ödememişti. Türk devleti 'aynı şeyle karşılaşır mıyız?' diye düşünürken Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar'ın cesur yaklaşımı ve devlet ile dış işlerini ikna etmesi sonucu bu zamlar gerçekleşti. Bundan önce de 5 katına çıkarılmıştı. Toplamda 650 milyon dolarlık bir gelirden bahsediyoruz. Türkiye'nin Rusya - Ukrayna savaşındaki 'aktif tarafsızlık' politikasının da bundan büyük etkisi var. Çok başarılı bir hamledir. Gemi geçer Türk bakar eskide kaldı" 

Acenteler ihracat yapar
Eskiden, "gemi geçer Türkler bakar" denırdi "artık eskisi gibi değiliz. Biz acenteler olarak da Türk Boğazlarını kullanan gemilere kumanya, yakıt temininden personel değişimine kadar onlarca hizmet veriyoruz. Gemi acenteleri milyar dolarları hizmet ihracatı olarak Türkiye Cumhuriyeti'ne getiriyorlar" 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.