AYVALIK HALKINDAN DENİZDE MADEN ARAMA ÇALIŞMALARINA TEPKİ

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Ayvalık'ta denizde maden aranmasına ilişkin yapılacak çalışmalar ile ilgili Meclis Araştırma Önergesi verdi. Şahin: "Deniz canlılarının yaşam alanı bozulacak" dedi.

03 Ekim 2018 Çarşamba 14:55 < YAŞAM / MAGAZİN / TURİZM
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, deniz içerisinde demir madeni arama ve işletme faaliyetleri yapılacak. Bölgede tam 7 yıl boyunca maden arama ruhsatı verilirken, bu çalışmalar deniz altındaki yaşamı sonlandıracak, Bergama, Truva, Asos gibi alanların arasında bulunan bölgede zengin arkeolojik alanlara da büyük zarar verecek. Balıkesir Ayvalık'ta deniz içerisinde madem arama çalışmaları yapılacak. Bölgeye büyük zarar vereceği belirtilen bu projeye yurttaşlardan tepki gelirken, konu Meclis gündemine taşındı.

Deniz Canlılarının Yaşam Alanı Bozulacak

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Ayvalık'ta yapılacak çalışmalara ilişkin Meclis Araştırma Önergesi verirken, önemli tehlikelere dikkat çekti. Densan Madencilik tarafından yapılacak maden arama çalışmaların için tam 7 yıllık ruhsat verildiğini belirten Şahin, -22 metre kotuna kadar sondaj işlemi yapılacağını dile getirdi.

Proje alanına en yakın yerleşim yerinin 350 metre mesafedeki Altınova Mahallesi'ndeki yazlık alanları olduğunu dile getiren Şahin, projenin deniz canlılarının yaşam alanını bozacağını, bölgede deniz altında yaşamı da sonlandıracağı uyarısında bulundu.

Arama Sahası Zengin Arkeolojik Alanların Olduğu Bölgeyi Kapsıyor

"Arama sahası Bergama, Truva, Asos gibi zengin arkeolojik alanların arasında yer alıyor" diyen Şahin, ilgili bölgede deniz altında batıklar olduğu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın denizde ayrıntılı kazı çalışması yapılması gerektiğine dair raporları olduğunu ifade etti.

Şahin, Meclis Araştırma Önergesi Verdi

Ayvalık ve Altınova'da yaşayan yurttaşların projeyi istemediğini belirten Şahin, deniz içerisinde yapılması planlanan demir madeni arama ve işletme faaliyetlerinin bilimsel temele dayanıp dayanmadığının, ülke ekonomisine ne ölçüde katkısı olacağının, bölge turizmine, muhtemel arkeolojik alanlara ve deniz yaşamına vereceği zararların yerinde incelenip gerekli tedbirlerin alınması ve çevreye verilecek telafisi mümkün olmayan zararların önlenmesi için Meclis Araştırma Önergesi verdiğini dile getirdi.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,831