Bahar DUMANLI

bahardumanli72@gmail.com 02 Mart 2018 Cuma 17:16 DİĞER KÖŞE YAZILARI

DENİZDEN GELENLER

 
DENİZDEN GELENLER
 
               Şinasi Yelkenci, denizden gelen çöplerle sanat eserleri yapan biri. Onunla tanışmam bir ortak arkadaş vasıtası ile oldu. 4 yıl önce çevre duyarlılığını arttırmak amacıyla Kumda Sanat Çalışma Grubu'nun ilkini düzenlediği Kilyos Kumda Sanat Şenliği organizasyonu sırasında bir süredir takip ettiğim ve çalışmalarını beğendiğim Şinasi Bey’in tam da bizim şenliğimize uygun olduğunu düşünerek ona yazdım ve davet ettim. Bizi kırmayarak geldi ve ailesiyle birlikte ilk şenliğimizin katılımcılarından biri oldular.  Ondan sonraki yıllarda da bizimle birlikte oldu. Birbirimizi daha yakından tanıma fırsatı bulduk ve o zamanlar yeni başladığı bu çalışmalarda yıllar içinde nasıl geliştiğini, ilerlediğini gördük.
              Gelelim onun başlangıç hikayesine; büyük şehirde yaşayan doğasever, denizsever bir insan  olarak günlük yaşamın stresinden kurtulmak için kendini doğada vakit geçirmeye adamış. Denizin ona ait olmayanları geri vermesiyle birlikte çevre temizliği yaparken bunları  nasıl değerlendiririmden yola çıkarak önce temizlik ve sonrada bulunduğu yerde sanat eserleri oluşturmaya başlamış. Kalıcı olmayan bu eserler yapılıp fotograflandıktan sonra tekrar doğaya terkediliyor tabiki çöpler hariç.  Hafta sonları Burgazada'da Madam Martha koyunda bir çok çalışma yapmış. Zaman içinde çok daha fazla ilerleyerek birçok takipçiye ulaşmış ve çalışmaları dikkat çekmiştir. Hikayesi ile ilgili bir belgesel hazırlanmış ve yakında gösterime gireceğini umuyorum. Yaptığı çalışmalarla şu anda International SplashTrash ArtExpo'da tek türk katılımcı olmuştur.
               Doğayla sanatla içiçe vakit geçirmek isterken ortaya çıkardığı eserlerle hayranlık uyandıran sanatçıyı tanıyor olmaktan gurur duyuyorum. Bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum ve güzel ailesine selamlar gönderiyorum.  Şinasi Yelken’cinin çalışmalarını facebook sayfası olan https://www.facebook.com/profile.php?id=364625177007304&ref=br_rs   Sailor-Coast Design  sayfasından takip edebilirsiniz.
               Doğa ve sanatı buluşturmanın birçok yöntemi var. Önemli olan hayatın güzelliklerinin varkında olmak ve doğaya çok şey borçlu olduğumuzu bilerek onu korumak için elimizden geleni yapmak.
            


YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.2610     EURO 7.3524     IMKB 97988     ALTIN 242,791