BALIKÇI AĞLARINA TARİHİ ESER TAKILDI

Abhazya deniz sularında balık avı sırasında ağlarına tarihi eserler takılan balıkçılar, tarihi eserleri Abhazya devletine teslim etti.

08 Mayıs 2018 Salı 21:04 < KÜLTÜR / TARİH / BELGESEL
Abhazya'nın başkenti Sohum açıklarında tekneleriyle denize ağ atan balıkçılar, ağların çekilmesi sırasında bazı küplerin ağlarına takıldığını fark etti. 

Sohum'un 6 mil açığında 'Abhazya Kahramanı' isimli geminin mürettebatı bunun üzerine çıkan küplerin önemli olabileceğini düşünerek Abhazya Arkeoloji Müzesi'ne götürdü. Müzede kayıt altına alınan küpler üzerinde araştırma yapıldı.

Yapılan araştırmalar snucunda bu küplerin milattan önce 6. yüzyılda, Abhazya'da var olan Diaskurya krallığına ait olduğu anlaşılan küplerin tahıl ürünlerinin muhafazası için kullanıldığı tespit edildi. 

İki adet küpün işlemlerin tamamlanmasından sonra resmen Abhazya Devlet Müzesi envanterlerine gireceği öğrenilirken, Abhazya açıklarında deniz diplerinde bu gibi tarihi eserlerin son dönemlerde sık sık açığa çıkmaya başladığı vurgulandı. Ocak ayı içerisinde de tarihi eser gömüsü bulan bir Abhazya vatandaşı tüm tarihi eserleri devlete teslim etmişti.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3990     EURO 6.1015     IMKB 93243     ALTIN 210,861