BALON BALIĞI EGE'Yİ KURUTTU

Hint Okyanusu’ndan Akdeniz ve Ege’ye göç eden zehirli balon balığı, büyük bir hızla çoğalıyor.

09 Kasım 2017 Perşembe 10:00 < BALIKÇILIK / BALIK / MEKANLAR
Yerli türleri avlayan balık, özellikle Ege Denizi'nde balıkçılığa büyük darbe vurdu.

Küresel ısınma nedeniyle okyanustaki işgalci balık türleri, Akdeniz ve Ege’ye akın etti. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, bu türler arasında yer alan zehirli balon balıklarının kıyılarımızda giderek çoğaldığı uyarısını yaptı. Öğretim üyesi Prof. Dr. Halit Filiz, balon balığının üç yıl önce görülmeye başlandığını belirterek “Doğal düşmanlarının olmaması sebebiyle çok hızlı ürediler. Balon balıklarının ekolojik ortama ve balıkçılığa çok olumsuz etkileri var” dedi. Marmaris Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin ise üç yıl önce alanında uzman kişilerle ilçe kıyılarında bilimsel bir araştırma yapıldığını söyledi.

BALIKÇILAR TEDİRGİN

Araştırma sonucunda balon balıklarının ürkütücü şekilde çoğaldığını tespit ettiklerini kaydeden Kutengin sözlerini şöyle sürdürdü: “Yetkililere bilgi verilmesine rağmen, üç yıl içinde bu balık için bir çalışma yapılmadı. Özellikle yavru kalamar, ahtapot ve bazı balık türlerini bitirdi. Önlem alınmazsa gelecek deniz ürünü nesilleri yok olacak.” İlçedeki balıkçılar da durumdan tedirgin olduklarını söyledi. 

FİYATLAR YÜKSELDİ

30 yıldır Marmaris halinde balık satan Durmuş Ali Yücel, “Tezgâhlarımızda bölgemizden çıkan ahtapot bulmakta zorlanıyoruz. Talebe yetişmek için dışarıdan ahtapot ve kalamar getiriyoruz. Marmaris ve çevresinde balık popülasyonu azaldı. Ürün az çıkınca fiyatlar da yükseldi” diye konuştu.

SADECE JAPONLAR TÜKETİYOR

Siyanürden 50 kat zehirli olan balon balıkları dünyada yalnızca Japonya'da tüketiliyor. Aşçılar balığı pişirebilmek için 5 yıl boyunca özel eğitimden geçiriliyor. Japonya'da özellikle zengin turistlerin büyük ilgi gösterdiği yemeğin porsiyonu 200-350 dolar arasında satışa sunuluyor.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,800