ÇİN İRAN’DAN PETROL ALACAK

AB, Çin’in İran’dan petrol alma kararını takdir etti

07 Ağustos 2018 Salı 15:18 < DÜNYA
AB Dış Politika Komiseri Bayan Federika Mogherini’nin Müşaviri Nasali Toçi, Çin’in İran’dan petrol almaya devam kararının Kapsamlı Ortak Eylam Planının (KOEP) ayakta kalması için önemli karar olduğunu söyledi.

İtalya Uluslararası Konular Enstitüsü Müdürü olan Toçi, Twitter’da yaptığı açıklamada Çin’in ABD’nin İran’dan petrol alım isteğini reddettiğini belirterek, bunun KOEP’in hayatta kalması için önemli adım olduğunu söyledi.

Amerikan Bloomberrg Haber ajansı Çin’in Amerika isteğini reddetmesini Trump’ın İran’I izole etme çabasına ciddi darbe indirdiğini belirtti.

Bloomberg Amerikan yetkililerine dayandırdığı haberinde, Amerika’nın Çin’I İran’dan petrol almayı kesmeye ikna edemediğini ve bunun da Trump’ın çabalarına büyük darbe olduğunu belirtti.

Trump yönerini 4 Kasım’a kadar İran petrol satışını sıfıra indirmeyi hedeflediğini fakat bir çok uzman mevcut durumda bu hedefin gerçekleşmesinin imkansız olduğunu düşünüyordur.

KOEP’I imzalayan Rusya, İngiltere, Almanya, Fransa da anlaşmaya bağlılıklarını ilan ederken, İran’ın önemli petrol alıcılarından olan Hindistan da İran’dan petrol alımına devam edeceğini bildirmiştir.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6024     EURO 6.4267     IMKB 96982     ALTIN 221,663