FETHİYE'DE GÖRÜLEN BALIK YETKİLİLERİ HAREKETE GEÇİRDİ

Muğla’nın Fethiye ilçesi Çalış Plajı açıklarında yaklaşık 50 kilogram ağırlığında 1.5 metre boyundaki ay balığı yetkilileri harekete geçirdi.

29 Haziran 2018 Cuma 12:39 < BALIKÇILIK / BALIK / MEKANLAR
Muğla'nın Fethiye ilçesi Çalış Plajı açıklarında yaklaşık 50 kilogram ağırlığında 1.5 metre boyundaki ay balığı yetkilileri harekete geçirdi. Çalış Plajı'ndan Fethiye'ye tekne turuna katılan turistler deniz yüzeyine yavaş hareket eden büyük bir balık gördü.

Balığın yaralı olduğunu düşünen tatilciler ve tekne kaptanı durumu Fethiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. Tekne ile balığın bulunduğu yere giden yetkililer, yaptıkları incelemede balığın "Ay balığı" olduğu belirlendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Su Ürünleri Fakültesi Balıkçılık Temel Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halit Filiz yaptığı açıklamada, Ay balığının Ege ve Akdeniz kıyılarında zaman zaman görüldüğünü, dünya üzerindeki tüm denizlerde bulunan bir balık türü olduğunu söyledi.

Ay balığının deniz yüzeyine yakın yüzerek güneşin tadını çıkardığını söyleyen Filiz, balığın genellikle büyük olan sırt yüzgecini sudan dışarı çıktığında köpek balığı ile karıştırılabildiğini ve balığın denizanaları, eklem bacaklı kabuklular ve küçük balıklarla beslediğini, derisinin kalın, etinin kötü kokulu ve lezzetsiz olması nedeniyle ekonomik olarak değerlendirilmediğini söyledi.
 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3990     EURO 6.1015     IMKB 93243     ALTIN 210,861