KARİKATÜR
haberci Burada

Hasan Mengi, DTO Neden Görmezden Gelir?

Deniz Ticaret Odasının mevcut yönetimi; vizyonsuz, hedefsiz, şeffaf ve adil olmayan bir yönetim

23 Nisan 2013 Salı 14:01
SEAPART
Marmaris DTO Başkan adaylarından Mustafa Yüce’nin bu gün düzenlediği basın toplantısında bir konuşma yapan MG Yatçılık sahibi Mert Dinçel, Marmaris DTO Başkanı Hasan Mengi’nin yatçılık sektörüne uzak kaldığını iddia ederek, fuarlara hep aynı kişilerin gitmesini eleştirdi.

Dinçel oda yönetiminin katıldığı fuarlarda üyelere yönelik hiç bir yararlı işlemin yapılmadığını söylediği konuşmasında özetle şu ifadelere yer verdi;
“Marmaris deniz ticaret odasının mevcut yönetimi; vizyonsuz, hedefsiz, şeffaf ve adil olmayan bir yönetim profiline sahiptir. Bu nedenle, bende mevcut yönetim hakkındaki eleştirilerimizi sizlerle paylaşmak, bir kaç konu başlığı altında dile getirmek istiyorum. Marka yaratmak emek, özveri, zaman ve sabır ister.
Marmaris’i marka yapmak, gelirinin neredeyse tamamı turizm olan marmaris halkına ekonomik olarak büyük oranda katkı sağlar. Bu nedenle, geçmişte ve günümüzde bu konuda emeği geçen herkesi saygıyla selamlıyor ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Ancak, Marmaris’in günümüzde zaten va rolan ve her yıl daha çok gelişmekte olan bir markası daha var. Bu sene 33üncüsü gerçekleştirilecek olan Marmaris uluslararası Yacht Charter Show.

Sizlerle Marmaris yacht charter show’un web sitesinden almış olduğu 2012 yılına ait istatistikleri paylaşmak istiyorum. 2012 yılında charter show’a katılan tekne sayısı 59 dur.

Katılan tekneler; marmaris’den Bodrum’dan, Göcek’ten, Fethiye’den, İstanbul’dan, Antalya’dan. Yurt dışından gelip charter show’a katılan tekneler ise Yunanistan’dan, İtalya’dan, Fransa’dandır.

Bu fuara katılabilmek için ana limanlarından kalkıp, masraf yaparak Marmaris charter show’a katılmak üzere gelen tekneleri kastediyorum.

2012 yılında charter show’a; yine charter show’un web sitesinden alınan bilgiler göre katılan toplam acenta sayısı 127 dir Katılımcı 127 acentanın yarısı, yurt dışı ülkelerden gelmiştir.

Kişisel gözlemimi aktarıyorum. Güney Afrika Cumhuriyetinden gelen acenta vardı, Amerika’dan gelen acenta vardı, Rusya’dan gelen acenta vardı, Avrupanın daha birçok ülkesinden (Almanya’dan, Fransa’dan, İngiltere’den İtalya’dan, Avusturya’dan, , İsviçre’den, Belçika’dan, ta Lüksemburg’dan) gelen acenta vardı. Ülkemizden de; istanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den, Antalya’dan katılan acentalar vardı.

Geçtiğimiz yıl 32ncisi yapılmış olan, Marmaris yacht charter show’da kim yoktu biliyor musunuz? Marmaris Deniz Ticaret Odası.

Bakın, şu konunun altını çizmek istiyorum. Marmaris yacht charter show; Marmaris belediyesi, sponsor firmaları ve katılımcı teknelerin finansal desteğiyle kendi kendini çeviren, tabiri caizse kendi yağıyla kavrulan bir organizsyondur. Kimsenin finansal desteğine ihtiyacı yok. Ve geçmişte de, günümüzde de Marmaris Deniz Ticaret Odasından hiç bir maddi destek talep etmemiştir.

Biraz sonra detaylarını sizlerle paylaşacağım gibi, dünyanın öbür ucundaki fuarlara koşa koşa gidip katılan marmaris Deniz Ticaret Odası yönetimi, burnunun ucundaki ve Marmaris halkı için, marka değeri yüksek olan Marmaris yacht charter show’a benim bildiğim son 6 yıldır katılmamaktadır. (daha öncesini bilmiyorum.

Yerel, ulusal ve uluslararası basında tabiri caizse bangır bangır yayınlanan, fuarın açılış günlerinin ulusal basında prİme tıme’da haber olduğu, tüm dünyanın tanıdığı, bildiği, kabul ettiği ve katıldığı bir organizasyon olan Marmaris yacht charter show’u;

Sizlerin nezdinde ve tüm kamuoyunun huzurunda soruyorum;

Marmaris Deniz Ticaret Odası, neden görmezlikten, bilmezlikten gelir ve yok farz eder?

Soruma devam ediyorum;

Marmaris’i tanıtmak adı altında, birçok yabancı ülkelerdeki fuarlara gitmekte bir beis görmeyen, Marmaris Deniz Ticaret Odası yönetimi, Marmaris yacht charter show’a hak ettiği manevi desteği sağlamaktan neden imtina eder?

Dürüst, yalın, anlaşılabilir tek bir gerekçe ve cevap bekliyoruz.

Herşeyi bir kenara bırakalım. Hepinizin çok iyi bildiğine inandığım, tüm dünyada geçerli olan bir gelenek vardır.

Dünyanın her yerinde, denizden gelen bir tekneye gidilir hoşgeldiniz, bir ihtiyacınız var mı diye sorulur.

Üzülerek ifade ediyorum ki, maalesef, bugün Marmaris deniz ticaret odasının yönetiminde olan ve kendilerini denizci zanneden bu şahıslar bu gelenekden bile habersizler.

Bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum. 2 sene önceki charter show’un kapanış gecesindeki yemekte, kapanış konuşmasını, Prenses Nazan Deniz teknesinin sahibi ve kaptanı Nazan Kaptan tüm yabancı ve yerli acentalara hitaben İngilizce yaptı ve sordu. Biz teknelerimizle yabancı limanlardan ta buraya kadar geldik ve Marmaris charter show’a katıldık, neden Marmaris Deniz Ticaret Odası yetkilileri gelip bir hoş geldiniz demeyi bizden esirgediler?

150’ye yakın yabancı ve yerli acenta, bu ülkenin teknelerini kendi müşterilerine pazarlamak için çaba sarfeden tüm o insanlar, ayağa kalkıp bu haklı serzenişi desteklemek adına dakikalarca alkışladılar.

Bu ayıp bile, Marmaris Deniz Ticaret Odası ve yöneticilerine yeter, ama tabi anlayana.

Sizlerin ve tüm kamuoyunun huzurunda tekrar soruyorum;

Marmaris’i tanıtacağım diye, birçok ülkedeki fuarlara, Marmaris Deniz Ticaret Odası olarak gidiyorsunuz da, Marmaris adıyla zaten marka olmuş, Marmaris yacht charter show’u, hangi kurumsal veya kişisel gerekçe ile ve ne hakla tanımıyor, yok farz ediyorsunuz?

Bakın çok net, açık ve anlaşılır bir şekilde soruyoruz. Aynı şekilde net, açık ve anlaşılır bir yanıt bekliyoruz. Bu sorumuza, makul bir süre içerisinde yanıt gelmezse bu, sorumuzun muhatabı kişilere ulaşmadığı anlamına gelmez, verecek yanıtları olmadıkları anlamına gelir ki, bunu hususu da kamuoyu ile sizlerin yardımıyla tekrar paylaşacağız.

İşte bu nedenle yönetime aday oluyoruz.

Marmaris deniz ticaret odasının başında bulunan sayın Mengi’nin, 2012 yılını değerlendirdiği basın toplantısından bir alıntı yapıyorum;

Sayın Mengi şöyle diyor; “deniz turizmi açısından geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre kıyasladığımızda çok kötü bir yıl geçmediğini söyleyebiliriz.”

Temsil ettiğiniz, daha doğrusu temsil ettiğinizi zannettiğiniz üyelerinize, bu kadar uzak, bu kadar kopuk, içinde bulundukları ekonomik koşullardan bihaber olursanız, işte böyle komik duruma düşersiniz.

Bugün üyelerimizin büyük bir çoğunluğu, borçlarını ödeyebilmek için yeni kredi arayışları içindeler.

Yani bankalarda, kredi alabilmek için kuyrukta bekliyorlar.

Sizler göreviniz gereği, marmaris halkının içinde yer almaktasınız, Marmaris halkının nabzını çok daha yakından takip ediyorsunuz. Yönetimdeki kişi diyor ki, 2012 yılı çok kötü geçmemiş.

Bende buradan soruyorum,

Sayın Mengi, siz nerede yaşıyorsunuz?

İşte bu nedenle yönetime aday oluyoruz.

Şimdi gelelim önemli bir başka konuya daha;

Yerel basında yer alan bir haberden alıntı yapmak istiyorum.

“Marmaris’te dalış turizmini geliştirmek amacıyla denize, içinde labirentler olan yaklaşık 70 metre uzunluğunda ”yüzen havuz” batırılacak.

“deniz turizminin su altı kısmını zenginleştirmek istediklerini belirten sayın Masan Mengi, bu amaçla yalancı boğazın dışına bir yüzen havuz batıracaklarını ifade etti.”

Önce şunu ifade etmek isterim ki şu anda, Marmaris Deniz Ticaret Odasının yönetiminde yer alan arkadaşlar, yapmaya soyundukları, yapmak istedikleri şeyin adını bile bilmiyorlar. Ben buradan söyleyeyim, onlarda öğrensinler. Bunun adı yapay resif alanları’dır. Yapay resif alanları, tüm dünyada 100 yıldır yaygın olarak kullanılmakta olduğu gibi ülkemizde de birçok noktada yıllar önce gerçekleştirilmiş olan projelerdir.

Nerelerde mi? Söylüyorum,

Bodrum : Münfesih Pınar 1 / batırılış tarihi, Mayıs 2007

Münfesih SG 115 / batırılış tarihi, Mayıs 2007

C 47, Dakota / batırılış tarihi, Temmuz 2008

C 47 yaygın ismiyle Dakota; tüm dünya hava kuvvetlerinde 50 yıldan fazla süreyle uçmuş, dünya havacılık tarihinde efsane olarak bilinen uçaktır.

Kaş : C 47 Dakota / batırılış tarihi, Haziran 2009

Münfesih SG 119 / batırılış tarihi, Haziran 2011

Akçakoca / Düzce : C 47 Dakota / batırılış tarihi, Mart 2010

Mordoğan / İzmir : C 47 Dakota / batırılış tarihi, Mayıs 2011

Fethiye : münfesih SG 121 / batırılış tarihi, Nisan 2012

Ben bu yüzden Marmaris Deniz Ticaret Odasında yönetici olan arkadaşlara izninizle

Günaydın! Demek istiyorum.

Bodrum 2007 yılında bu işleri yapıp bitirmiş,

Kaş 2009 yılında bu işleri yapıp bitirmiş,

Akçakoca 2010 yılında bu işleri yapıp bitirmiş.

Sizin aklınız başınıza şimdi mi geldi?

Biraz önce sayın Mustafa Yüce’nin de ifade ettiği gibi, biz yönetime geldiğimiz andan itibaren, eski yönetimin başlattığı projelerden; doğru, iyi planlamış ve üyelerimizin ekonomik menfaatlerine katkı sağlayacak olanların destekçisi ve takipçisi olacağız.

Alternatif dalış noktası yaratmak amacıyla gerçekleştirilecek yapay resif projesine tabiki karşı değiliz, hatta tam tersine destekliyoruz, ama burnumuzun dibindeki bodrum bu projelere 2007 de, kaş 2009 da, akçakoca 2010 yılında bunları yapmış bitirmiş. Onlar bunları yapıp bitirirken sizin aklınız neredeydi?

Şimdi 2013’te havuz batırıyoruz.

Yapay resif alanı alternatif dalış noktası amacıyla gerçekleştirilir.

Tüm dünyada ve ülkemizde gerçekleştirilmiş olan projelerin ortak özellikleri şunlardır;

Tarihi zenginliğe sahip olmaları,

Görsel değerlere sahip olmaları,

Estetik değerlere sahip olmaları,

Mevcut yönetimin gerçekleştireceği havuz projesini yukarıda değerlerden hangisine sahiptir?

Havuzun bir tarihi zenginliği mi var? Hayır.

Havuzun bir görsel değeri mi var? Hayır

Havuzun bir estetik değeri mi var? Hayır

Sayın Mengi,

Hadi bu konudalarda hiç bir bilgi birikiminiz yok, hiç bir deneyiminiz yok.

Neden gelip bize danışmadınız? İşin en başında gelip bize sorsaydınız, bizde tüm bilgi birikimimizi sizlerle paylaşırdık.

İşte bu nedenle yönetime aday oluyoruz.

Yapay resif alanı olarak, basına sanki çok büyük bir işmiş gibi lanse edilen proje, biraz önce sayın Mustafa Yüce’nin sizlere sunduğu gibi, gelecek yönetimimizin Marmaris bölgesindeki dalış turizmini geliştirmek amacıyla hazırladığımız projelerimizden sadece bir tanesidir.

5174 sayılı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile odalar ve borsalar kanununun

Odaların görevlerini düzenleyen 12nci maddesini okuyorum;

Madde 12. – odaların görevleri şunlardır:

H) yurt içi ve yurt dışı fuar ve sergilere katılmak.

Yasa ne diyor, yurt içi ve yurt dışı fuar ve sergilere katılmak.

Peki Marmaris deniz ticaret odası fuarlara kimlerle katılıyor?

Ben size sayıyorum;

Marmaris Deniz Ticaret Odası başkanı,

Başkan yardımcısı,

Marmaris Deniz Ticaret Odası meclis başkanı,

Meclis başkan yardımcısı.

Biraz önce yasanın ilgili maddesini birlikte okuduk. Yurt içi ve yurt dışı fuarlara sadece şu şu şahıslarla katılınır diye yazıyor mu? Hayır. Peki niye fuarlara hep aynı şahıslar gidiyor?

Yasal bir zorunluluk veya sınırlama yok, ama farzedelim ki böyle bir kısıtlama mevcut.

Tamam, fuarlara marmaris deniz ticaret odasını temsilen siz gitmek durumundasınız.

Bende o zaman buradan soruyorum.

Katıldığınız fuarlarda bugüne kadar ne yaptınız?

Neyi tanıttınız? Kimi tanıttınız?

Hangi üyenizin, hangi teknesini pazarlanmasına yardımcı oldunuz?

Kaç üyeniz için kaç kontrat imkanı sağladınız?

Cevap? Yok.

Siz, üyelerinizin ödediği paralarla fuarlara gideceksiniz, tüm giderleri karşılayan üyelerinize hiç bir fayda sağlamadan geri döneceksiniz.

Hem de yıllardır.

İnsan biraz sıkılır, biraz vicdan azabı duyar.

İşte bu nedenle yönetime aday oluyoruz.

2008 yılından bu yana Marmaris Deniz Ticaret Odasına üyeyim.

2008 yılından bu yana yani yaklaşık 5 senedir toplam 8 adet sms mesajı aldım.

Bu 8 mesaj da, son 2 ay içerisinde geldi.

Eh buna da şükür diyoruz. Marmaris Deniz Ticaret Odası sonunda sms’i keşfetti.

En azından teknoloji ile tanıştılar, hayırlı uğurlu olsun.

İşte bu nedenle yönetime aday oluyoruz.

Geçtiğimiz hafta sayın Nail Balcı da, bir basın toplantısı düzenleyerek başkanlığa adaylığını açıkladı.

Ben buradan, adaylığının kendisine hayırlı olmasını diliyorum.

Sayın Balcı’nın basın toplantısından bir görüntüyü daha sonra izleme imkanım oldu.

Sayın Balcı konuşmasının bir bölümünde diyorki; “geçmiş yönetimin hatalarını düzelterek”

Bir kere geçmiş yönetim değil, mevcut yönetim, önce onu bir düzeltelim.

Asıl 4 Mayıs günü, geçmiş yönetim olacak.

Sayın Balcı’nın cümlesini düzeltilmiş hali ile tekrar ediyorum, “mevcut yönetimin hatalarını düzelterek”

Sayın Balcı,

Siz mevcut yönetimin içerisinde değil miydiniz? İçerisindeydiniz, hala içerisindesiniz.

Bugün ve şu an itibariyle yönetim kurulu başkan yardımcısı ünvanını taşıyorsunuz.

Peki, yönetim kurulu başkan yardımcısı ünvanını taşır iken, mevcut yönetimi hangi hakla eleştiriyorsunuz?

Bu hatalardan siz sorumlu değil misiniz?

Kimi kime şikayet ediyorsunuz?

Neden yönetimde, hem de başkan yardımcısı iken, hataların olmaması için hiç bir şey yapmadınız?

Başkan olduğunuz taktirde, benzer hataların tekrar etmeyeceğinin garantisi nedir?

Sayın Balcı diyorki;

“Herkes kendi başına hareket ediyor”

Biz kendi başımıza hareket etmiyoruz.

Biz, sayın Mustafa Yüce’nin başkanlığında vizyonumuz, projelerimiz ve hedeflerimiz doğrultusunda, Marmaris Deniz Ticaret Odası yönetimini devralmak üzere yürüyoruz. Hepinize saygılar sunarım.


Yükleniyor...

vega

krdi

Basın İlan kurumu resmi İlanlar

cunda balıkçısı