GÜNEY ÇİN DENİZİ'NDE DENİZALTI TATBİKATI

Japonya ilk kez Güney Çin Denizi'nde denizaltı tatbikatı yaptı.

18 Eylül 2018 Salı 20:42 < DÜNYA
Japonya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan kısa açıklamada stratejik teknikleri geliştirme amacıyla Güney Çin Denizi'nde 'anti-denizaltı' tatbikatı yapıldığı belirtildi.

Bakanlık sözcüsü bunun bölgede gerçekleştirilen ilk denizaltı tatbikatı olup olmadığı konusunda yorum yapmayı redderken, Japon Asahi Şimbun gazetesi 1 günlük denizaltı tatbikatının Güney Çin Denizi'nde Tokyo'nun yaptığı ilk askeri oyun olduğunu yazdı. Gazete, Japonya'nın Kuroshio denizaltısı ile 3 Japon savaş gemisinin Çin'in kontrolündeki Scarborough Resifi'nin hemen güneybatısında tatbikatı gerçekleştirdiğini belirtti.

Hükümet kaynaklarının verdiği bilgilere dayanarak tatbikatta 'düşman denizaltılarını tespit etmek için radarların' da denendiğini vurgulandı.

Çin Dışişleri Sözcüsü Geng Shuang ise bölgede Japonya'nın yaptığı tatbikat hakkında doğrudan açıklama yapmadı. Ancak 'Güney Çin Denizi'ndeki durumun geliştiği' yorumunu yapan sözcü "Japonya bölge barışı ve istikrarına zarar verecek herhangi bir eylemden kaçınmalı ve dikkatli davranmalı" açıklamasında bulundu.

Çin doğal kaynak açısından zengin Güney Çin Denizi'nin çoğunluğunda Brunei, Malezya, Filipinler, Tayvan ve Vietnam'ın itirazlarına rağmen hak iddia ediyor.

2012'de Scarborough Resifi'nin Filipinler'in kontrolünden alınması da bölgedeki gerilimi artıran bir etken olmuştu. 

ABD ve müttefiklerinin bölgede seyrüsefer serbestisi gerekçesiyle yaptığı savaş gemisi manevraları ve tatbikatlar da Pekin'in tepkisini çekiyor.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,831