LİMAN TEK PENCERE SİSTEMİ’NDE PİLOT UYGULAMA BAŞLIYOR

Limanlardaki işlemlerle ilgili verilerin bakanlıklar tarafından ortak kullanılabilmesine olanak sağlayan “Liman Tek Pencere Sistemi” için pilot uygulama, Tekirdağ, Mersin ve Aliağa bölgelerinde 1 Haziran’da başlatılacak.

31 Mayıs 2018 Perşembe 21:12 < LİMANLAR
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan allınan bilgiye göre; limanlarda hayata geçirilecek uygulama, gemilere ait bildirimlerin tek bir sistem üzerinden elektronik ortamda yapılmasına olanak sağlayacak. Deniz ticaretinin kolaylaştırılması ve bürokrasinin azaltılması amaçlanan sistem kapsamında, limanlardaki işlemlere ilişkin tek pencereden girilecek verileri, bakanlıklar ortak kullanabilecek.

Sisteme; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yanı sıra Çevre ve Şehircilik, Sağlık ve İçişleri bakanlıkları da ilerleyen zamanda entegre edilecek.

Bir aylık periyotta sahada ortaya çıkacak eksikliklerin giderilmesinin ardından sistem, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda ülke çapında hizmete sunulacak. Liman Tek Pencere Sistemi ile Türk limanlarına gelen gemilere ait tüm bildirimler, tek bir sistem üzerinden elektronik olarak yapılacak. Bu sayede sektörün maliyetlerinin azaltılması ve uluslararası rekabet gücünün artırılması mümkün hale gelecek.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6024     EURO 6.4267     IMKB 96982     ALTIN 221,663