LİMANLARIN BAZISINDA TEHLİKELİ YÜK UYGUNLUK BELGESİ NEDEN YOK

Yürürlükte olmasına rağmen bazı limanlarda halen uygunluk belgesi olmaması bu ayımcılık neden sorusunu akıllara getiiyor

11 Ocak 2018 Perşembe 10:32 < GÜNDEM
Tehlikeli maddelerin denizyoluyla taşınması faaliyetlerinin yürütülmesi amacıyla "Tehlikeli Maddelerin Deniz Yoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik" Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü (TMKTDGM)'nce hazırlandığı, 03.03.2015 tarihli ve 29284 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği, söz konusu Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin 1 inci fıkrası uyarınca, tehlikeli madde elleçleyen kıyı tesislerinin anılan yüklerin elleçlenme ve taşınmasına uygun olduğunu onaylayan "Tehlikeli Madde Uygunluk Belgesi" almaları ve geçerli durumda bulundurmalarının zorunlu olduğuda dair çıkarılan yönetmelik yürürlükte olmasına karşılık  özellikle Körfez bölgesinde bulunan bazı limanların halen bu belgeye sahip olmaması akıllara bu ayrımcılık neden sorusunu getiriyor.

Pek çok limam bu yönetmeliğe uyum sağlarken bazı hurda limanı diye tanımlanan limanların bu belge için Bakanlığa baş vurmamış olduğu iddiaları artarken bu ayrımcılığa göz yumuluyor iddiaları da beraberinde geliyor.

Çıkarılan yönetmelik her nekadar Ulaştırma bakankığınca takip edilmekteyse de bu görevin aslında ulaştırma Bakanlığına liman başkanlıklarınca takip edildiğini söyleyen ve kendilerinde durumdan da müşteki olduğunu ileri süren uzmanlar, limanları kontrol görevi esasında, bağlı bulundukları bölgenin idari yetkileri, valilikler, kaymakamlıklar ve onlara bağlı devlet kurumu olan liman başkanlıklarının olması gerekirken nedense limanların kontrolu ile fazla ilgilenmiyorlar. Bizler ve daha pek çok liman uğraşarak yükümlülüklerimizi yerine getirirken halen bazı limanların bu belge olmadan çalışmasını ayrımcılık olarak nitelendiriyoruz. Bu ayrımcılığın ortadan kaldırılması için yetkililerin bir an önce harekete geçmasini bekliyoruz dediler
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • şeniz kızıldağ - 12 Ocak 2018 Cuma 15:37
    Ben 55 yaşındayım. Bugüne kadar hiçbir yönetmelik, genelge, tebliğ görmedim ki kamuya veya bize bir hayrı dokunsun. Haydi hayrından vazgeçtim. Madem bir şey çıkarttın bari alt yapısını hazırla da çıkart. Her seferinde bıktık artık " SALDIM ÇAYIRA MEVLAM KAYIRA" misali onbinlerce altı boş yürütmelerden. Yetti Gari!!
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,831