Olgun MALATYA

olgunmalatya@gmail.com 19 Eylül 2017 Salı 00:50 DİĞER KÖŞE YAZILARI

NİTROX

NİTROX
 
          Nitrox adı verilen solunum gazı, solunabilir hava ile farklı yoğunluklarda aynı bileşenlere sahiptir. Bu nedenle karışım bir gaz olarak kabul edilmez. Fizikteki bu genel kanının aksine dalış dünyasında Nitrox, oksijen içeriğinin normal havadakinden daha yüksek olduğu(%21) nitrojen ve oksijen bileşimidir. Havanın oksijenle zenginleştirilmiş halini anlatmak için EAN, EANx veya hiperoksikNitrox gibi aynı anlamı taşıyan bir çok ifade kullanılır.
 

          Nitrox daha fazla oksijen yüzdesi ve dekompresyonstopsuz dalış sınırları içinde dalış süresini uzatmak en temel görevidir. IANTD (International Association of Nitroxand Technical Divers) dalış süresinin 45 dk. geçmemesi koşulunda kısmi oksijen basıncının en fazla 1.6 bar olacağını ortaya koymuştur. Bu karışımlar çeşitli yoğunluklarda bulunur, % 32 oksijen, % 68 nitrojen karışımı NOAA I olarak bilinirken, %36 oksijen, % 64 nitrojen karışımı ise NOAA II olarak adlandırılır. Nitrox yapmak için çeşitli yollar vardır. Dünyadaki en basit ve en yaygın yol, kısmi basınç harmanlamasıdır; bu sayede, saf Oksijen boş bir silindire eklenir ve daha sonra, normal hava ile doldurulur ve böylece, nitroks oluşur. En yaygın yöntemlerden biri, özellikle liveaboard'lardaki membranlara ayırma denir ve özel bir membran bir kompresöre bağlanır ve normal hava alır ve azotun bir kısmını bu gazdan uzaklaştırır. Varsayılan olarak ortaya çıkan karışım daha fazla oksijene ve dolayısıyla Nitrox'a sahiptir. İlginçtir ki, bu son metod aslında öncelikle dalış endüstrisi için icat edilmedi, aslında hazır yemeklerde oksitlenmeyi ortadan kaldırmak için azot içerisine yerleştirildiğinden, gıda Endüstrisi için Azot üretmek için yapıldı.
          2000 ekim’ine kadar bir çok Avrupa ülkesinde Nitrox ile ilgili bir düzenleme yoktu. Buda tüplerin işaretlenmesi, tüp vanalarının ve bağlantıların kullanılmasında pek çok soruna yol açıyordu. Şu anda Avrupa Birliğinde, bu gaz saf oksijenle aynı muameleyi görmektedir ve hatta tüp bağlantısı için bile tamamıyla yeni standart getirilmiştir. Bu düzenleme, sadece oksijen oranı % 40’ tan fazla olan karışımlarla ilgili olsa bile oksijen ile ilgili patlama tehlikesi nedeniyle oldukça yerindedir. Nitrox gaz karışımı ve yöndeş M26*2 bağlantısıyla çalışan regülatörler için EN 13949 standartı kabul edilmiştir. Nitrox muhtemelen alabileceğiniz tüm ilave dalış kurslarından en iyi seçeneklerinizden biridir. Nitrox'u daha da özel yapan şey, daha fazla dalarsanız ve deneyim ve yetenekleriniz arttıkça, çoklu dalışları yaptıktan sonra yorgunluğu azaltmak için alt süreleri uzatma ve yüzey aralıklarını kısaltma açısından Nitrox'dan dalış yapmaktan daha fazla yararlanırsınız.
 
           Dalış malzemeleri bakım onarım teknisyeni
                                                                                                          OLGUN MALATYA
 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • FIRAT GÖKÇEN - 20 Eylül 2017 Çarşamba 17:57
    ABİ YÜREĞİNE EMEĞİNE SAĞLIK...YAZILARINI TAKİP'E ,ARŞİVLEMEYE DEVAM.İYİ ÇALIŞMALAR.
DÖVİZ KURLARI
USD 6.3067     EURO 7.3715     IMKB 94562     ALTIN 244,144