OPTİMİST TAKIM ŞAMPİYONASININ UMPİRE’SIZ YAPILMASI TEPKİYE YOL AÇTI

Urla Torasan’da 9-12 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen TYF Türkiye Optimist Takım Şampiyonası’nda Saha Hakemi kullanılmaması tepki çekti.

16 Ağustos 2018 Perşembe 21:21 < YELKEN / TEKNE / MARİNA
Urla Torasan’da 9-12 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen TYF Türkiye Optimist Takım Şampiyonası’nda birinciliği Göztepe Spor Kulübü Yelken Şubesi kazandı.

İskenderun Yelken Kulübü ikinci, Arkas Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü üçüncü oldu. Takım yarışlarında Umpire (saha hakemi) kullanılmaması tepki çekti.   

Göztepe Yelken Şubesi ev sahipliğinde düzenlenen TYF Türkiye Optimist Takım Şampiyonası’na 4’ü yedek olmak üzere 20 kulübün takımları kayıt verdi. Yarış İlanı’nda şampiyonaya katılacak sporcular için “TYF 2018 Türkiye Şampiyonası’nda start almış olma” koşulu getirildi.

Bir diğer maddeye göre de, kayıt yaptıran ama yarışa katılmayan kulüpler, 2019 yılında yapılacak Türkiye Optimist Takım Şampiyonası’na kayıt veremeyecekler.

Urla, Torasan parkurunda 4 tekneye karşı 4 teknenin yarıştığı ve eleme yönteminin uygulandığı Türkiye Yelken Federasyonu Türkiye Optimist Takım Şampiyonası’nda birinciliği Göztepe Spor Kulübü Yelken Şubesi kazandı. Şampiyonada ikinci sırayı İskenderun Yelken Kulübü alırken Arkas Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü üçüncü oldu.

Göztepe Spor Kulübü Torasan Tesisleri’nde düzenlenen ödül törenine Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, TYF Başkan Vekili Ceyhun Üstüner, TYF Yönetim Kurulu Üyesi Ferit Esen, TYF Yönetim Kurulu Üyesi ve Göztepe Spor Kulübü Yelken Şube Başkanı Hakan Yenigün, Urla Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Vekili Hüseyin Solmaz, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, antrenörler, sporcular ve veliler katıldı.

SON ANDA KURAL DEĞİŞİKLİĞİ YAPILDI

Ancak yarışlar devam ederken bazı tepkiler de dikkat çekti. Bu tepkilere göre, Yarış İlanı’nda son dakikada bir kural değişikliği yapılmış ve “eleminasyon yöntemi” getirilmişti. Buna neden olarak da “Umpire (saha hakemi) bulunamadığı” gösterilmişti.

Tepkilerin ardından TYF’de yeni bir yapılanma hazırlığına gidildiği ve TYF yönetiminin Türkiye’de hakemliğin geliştirilmesi ve Umpire yetiştirilmesi konularında çalışacak bir eğitim kurulu oluşturmayı hedeflediği belirtiliyor.
 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.5009     EURO 6.2411     IMKB 92937     ALTIN 216,593