ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞMAK İÇİN GÜN SAYIYOR

Gökçeada açıklarında başından yaralı halde bulunan caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası, Deniz Kaplumbağaları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi olan İstanbul Akvaryum'da tedavi ediliyor.

21 Aralık 2017 Perşembe 14:21 < YAŞAM / MAGAZİN / TURİZM

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesi açıklarında yaralı halde bulunan ve "Özgür" adı verilen caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası, İstanbul Akvaryum'da tedavi altına alındı.

Gökçeada açıklarında tekne motoruna çarparak başından yaralanan ve ilk müdahalesi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi uzmanları tarafından yapılan deniz kaplumbağası, tedavisinin devamı için aynı zamanda Deniz Kaplumbağaları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi olan İstanbul Akvaryum'a nakledildi.

"Özgür" adı verilen caretta caretta, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi iş birliği ile İstanbul Akvaryum'da ziyarete kapalı olan bölümde uzmanlar tarafından tedavi altına alındı.

Caretta Özgür'ün tedavisini yürüten uzman ekipte yer alan veteriner hekim Murat Mirzooğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gökçeada'da teknenin çarpması sonucu kafasında kırıklar meydana gelen caretta carettanın, Deniz Kaplumbağaları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde iyileşmesini sağladıktan sonra nisan-mayıs aylarında doğal yaşam alanına bırakacaklarını söyledi.

Caretta carettayı avlayan kişilere uygulanacak para cezası, 8 bin lira olacak

Caretta carettaların doğada vahşi olarak nitelendirilen hayvanlar olduğuna dikkati çeken Mirzooğlu, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla bu hayvanlar vahşi. İnsanların elle beslemeleri sonucu yiyecek beklentisi içine giriyorlar. Yiyecek beklentisi içine giren carettalar bot ve teknelere yaklaşıyor. Bunun neticesinde bu tür yaralanma olayları ve ısırma vakaları meydana geliyor. En önemlisi göç etmelerini engelliyoruz. Ayrıca Doğal Yaşamı Koruma Yasası kapsamında, belli bir yaptırım mevcut. Caretta carettaların, insanlar tarafından elle beslenmesi yasaklandı."

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın 2016- 2017 dönemi Merkez Av Komisyonu (MAK) kararına göre, koruma altında türler arasında yer alan caretta carettayı avlayan kişilere uygulanacak para cezası, 8 bin lira olarak belirlenmişti.

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,831