RAMPAMI İSTİYORUM

Türkiye de yaşayan amatör denizcilerimizin tüm sahillerde ücretsiz halka açık beton yapay rampalardan, şahsi araçlarıyla römork üzeri taşıdıkları tekneleri denize alıp, atmaya o yararlanacakları günleri hasretle bekliyorlar.

10 Nisan 2018 Salı 12:33 < YELKEN / TEKNE / MARİNA
 —‘’Yahu arkadaş yıllardır bekleyip biriktirip şuncacık fiber bir tekne aldım,  dişten arttırdığım onca yıl sonra fazla bir bütçem de yoktu ama,  liman kayıtlı vergisiz olsun dedim 4,99 mt ile sınırlandırdım, tekne sahibi olabilmek için evet yıllarca hayal ettim  ben çırpındım, hatta gidip römorku olsun dedim, limanlara ücretle bağlı kalmadan aracımın arkasına takıp günü birlik indirip kaldırabilirim diyerek ben nereye o da benle oraya dedim. 
 
‘’Dedim, dedim  de…………………     Ahhhh, ahhhh keşke  demez olaydım…!
 
‘’Şimdide indirecek yer bulamıyorum iyi mi? Bulamadığım gibi bir de her limanda inerken ayrı, çıkarken ayrı bedel ödemek zoruma gidiyor az da değil birkaç yüz liradan bahsediyorum. Bazen liman görevlisi,  bazen kooperatif yetkilisi. Şu koca güzelim memleketimde koca dört deniz var eeeee… Biz şimdi nasıl denizlere kavuşacağız,  nasıl amatör denizci olacağız böyle?
 
‘’Hani denizci bir toplum olmak için denize özendirileceğinden bahsediliyor orda burada ahkâm kesiyorlar ama gel gelelim teknemi aracımla rahat bir manevra yapıp sakin liman içinde beton bir rıhtımdan ve tabiî ki denizin içine doğru eğimle inen bir beton rampadan nasıl indirebileceğim?  Şöyle halka açık herkesin ücretsiz yararlanabileceği bir yer yok ki …!
 
-‘’Hiç istemiyorum ama, satsam mı diye kara, kara  düşünmeye başladım…..
 
 
Evet, denizci dostlar bu sözler hiç birimize yabancı değil hatta hepimizin içini yıllardır amatör denizciliğimizi, denizcilerimizi sekteye uğratan ve bizi kemiren bir sorun. Yazıldı çizildi bazı meclislerde fakat hiçbir gelişme kaydedilemedi, üstü örtülü sessizliğini hala koruyor.
 
Ömür ATİLA yazısının devamı için TIKLAYIN 

 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,831