SANMAR’IN 2018 SİPARİŞ DEFTERİ ŞİMDİDEN DOLDU

Tuzla ve Yalova’da tersaneleri bulunan Sanmar, römorkör inşasında dünyanın en büyük 10 şirketi arasında. Tersanenin 7 kıtaya ihraç ettiği römorkör sayısı 100’ü geçti.

07 Aralık 2017 Perşembe 09:54 < GEMİ İNŞA / YAN SANAYİ
Sanmar’ın 2018 sipariş defteri şimdiden doldu. Şirket, önümüzdeki yıl 24 römorkör inşa etmeyi planlıyor. 2017 yılında toplam 23 römorkör teslimatı gerçekleştirdi. Sadece Svitzer’e 2017’de toplamda 8 yeni inşa römorkör teslim edildi. Bu firmaya teslim edilen toplam römorkör sayısı 15 oldu. Sanmar son olarak geçtiğimiz hafta 2 farklı Robert Allan Ltd. tasarımı römorkör teslim etti. Sırapınar Serisinin 5. römorkörü olan Sırapınar V Napoli’de yerleşik Rimochitori Napolitani firmasına teslim edildi. Serinin 6. römorkörü de aynı firmaya önümüzdeki ay teslim edilecek. Geçtiğimiz ay Sanmar, Abu Dhabi Marine Services- SAFEEN-Abu Dhabi Ports ile Birleşik Arap Emirliklerinde gerçekleşen Seatrade Off shore Marine & Workboats Middle East 2017 fuarında 2 adet yeni inşa için sözleşme imzalamıştı. Sözleşme Yeniçay tipi Rascal 1800 dizaynı iki römorkörü kapsamakta. Bu seri de Sanmar’ın diğer römorkörleri gibi Robert Allan dizaynı.İki römorkörden ilki olan Yeniçay VI çalışacağı limana geçtiğimiz hafta vardı.
 

Dünyanın ilk hidrolik-hibrit römorkörü Sanmar’dan


Tuzla ve Yalova’da tersaneleri bulunan Sanmar, römorkör inşasında dünyanın en büyük 10 şirketi arasında. Dünyanın LNG ile çalışan ilk römorkörünü Norveç’li Bukser og Berging için inşa eden firma, ilk uzaktan kumandalı gemi ‘Svitzer Hermod’u da inşa etmişti. Tersanenin 7 kıtaya ihraç ettiği römorkör sayısı 100’ü geçti. Projelerine hız kesmeden devam eden şirket, yine bir ilke imza atıyor. Caterpillar işbirliğinde dünyanın ilk hidrolik- hibrit römorkörü de Sanmar’da inşa edilecek. Şirket, ‘Boğaçay Hibrit’i bu kez kendi filosuna katarak, Türkiye’ye kazandıracak. Sanmar Tersaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gürün, “Sanmar, Caterpillar ve Robert Allan Ltd. arasındaki bu stratejik işbirliği ile öncü teknolojiyi geliştirip Türkiye’deki römorkör hizmetlerinde en güvenli, en çevreci ve en iyi hizmeti vermeye devam edeceğiz. Sayı, yaş, tasarım ve teknoloji olarak belki de dünyanın sayılı filosuna sahibiz ve bundan gurur duyuyoruz” dedi.


Nihat Zeybekçi tersaneye hayran kaldı

Geçtiğimiz haftalarda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Sanmar’ı ziyaret ettiğini hatırlatan Orhan Gürün, Zeybekci’nin “İlk defa bir tersane geziyorum. Hayatımda ilk defa gemi inşayı yerinde görüyorum. Bugüne kadar bu değeri ıskaladığımın da farkındayım. Ben bir hazineyi ihmal ettiğimizin farkındayım. Bugün tabii ki bunun için buradayız. Peşini de bırakmayacağız inşallah. Bugün güzel bir tanımlama oldu. Değerlendireceğiz. Burada sadece Sanmar’ın kapasitesi, 5 bin tane otomobil üretimine eş” dediğini aktardı.

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.2648     EURO 7.3190     IMKB 96604     ALTIN 242,604