TUR TEKNESİ YAN YATTI

Manavgat’ta bakımı yapıldıktan sonra ırmağa indirilen Arap Baba 2 isimli tur teknesi Manavgat Irmağı'nda su seviyesinin düşmesi nedeniyle yan yattı.

18 Haziran 2018 Pazartesi 12:04 < YELKEN / TEKNE / MARİNA
Olay, Manavgat Kum mevkinde tekne imalat ve bakımının yapıldığı çekek yerlerinden birisinin önünde yaşandı. 2017 Kasım ayında bakım için karaya çıkarılan Arap Baba 2 isimli 24 metrelik 110 kişi kapasiteli tür teknesi bakımının tamamlanmasının ardından 4 gün önce Manavgat Irmağı'na indirildi. Tekne tur için hazırlanırken ırmakta yan yattı. 

Çekek yeri çalışanları teknenin Manavgat Irmağı'nda su seviyesinin düşmesi ve teknenin dibe oturması nedeniyle yan yattığını dile getirdi.

Bir-Der kurucu Başkanı tekne bakım ve imalatı tur teknesi işletmecisi Ramazan Taş özelleştirmelerin ardından barajların başına buyruk hareket etmesi nedeniyle Manavgat Irmağı'nda olayların yaşandığını iddia etti. Taş, "Son 1 ay içerisinde 4 kişi Manavgat Irmağı'nda boğuldu. Daha 3 yıl öncesine kadar turistler Manavgat Irmağında tur yapmak için yarışırken bugün turistler tura çıkmıyor. Irmağın sürekli yükselip düşmesi nedeniyle balık ve kuş nesli tükeniyor. Barajlardan keyfi olarak gelişi güzel su bırakılması turizmi bitirdiği gibi doğal yaşamı da bitiriyor. Şelaleye gelen turistler bir gün şelaleyi sular altında görürken diğer gün şelalede su olmuyor. Geçen yıl milyonlarca balık telef oldu. Ne var ki kimse bir şey yapmadı. Yetkililerden artık bi işe dur demelerini, düzene sokmalarını istiyoruz. Daha fazla canlar yanmasın hayvanlar bitkiler ölmesin" dedi. 

Manavgat Irmağı'nda yan yatan tekne vinç ve iş makineleri tarafından uzun uğraşlar sonunda kaldırıldı.Teknenin maddi değerinin 1 milyon 200 bin tl olduğu bakım için 50 bin lira masraf edildiği şu anki zararın tahminen 80 bin lirayı bulacağı belirtildi.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3990     EURO 6.1015     IMKB 93243     ALTIN 210,861