TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLK BAŞKANINI SEÇTİ

Tayyip Erdoğan, dün yapılan tarihi seçimde de yüzde 52.4 oy alarak ilk turda başkan seçildi.

25 Haziran 2018 Pazartesi 15:17 < GÜNDEM
10 Ağustos 2014'te halk oyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı olan Tayyip Erdoğan, dün yapılan tarihi seçimde de yüzde 52.4 oy alarak ilk turda başkan seçildi.

AK Parti ve MHP'nin kurduğu Cumhur İttifakı, 342 milletvekiliyle Meclis çoğunluğunu aldı. Böylece, Erdoğan ve Ak Parti 16 yılda girdiği 13 seçim ve 3. referandumdan zaferle çıktı.

95 yıllık parlementer sistemin son seçimi yapıldı ve Türkiye resmen başkanlık sistemine geçti.
Beş adaya karşı yarışan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2014' deki yüzde 51.79'luk oy oranını yüzde 52.4'e çıkararak ikinci kez cumhurbaşkanı seçildi.

Yeni sistemde Meclis'teki milletvekili sayısı 600'e çıkarılmıştı. Hedefi 301 m,illetvekili olan AK Parti 293 vekil çıkartabildi. Ancak 49 milletvekili çıkartan ortağı MHP ile birlikte Meclis'teki çoğunluğunun sahibi oldu.

SEÇİMİN DÜNYADA Kİ YANSIMALARI
İngiliz yayın kurumu BBC, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sonuçlara dair açıklamasının ardından haberini manşete çekerken, “Erdoğan resmi olmayan sonuçlarla zaferini ilan etti” başlığını kullandı. Haber kuruluşu, muhalefetin henüz bütün oyların sayılmadığı yönündeki iddialarına da yer verdi.

ABD merkezli CNN International haberinde, seçim sonuçlarının açıklandığı andan itibaren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın net bir liderlik sağladığını ve bu seçimlerle gücüne güç kattığını aktardı.

Amerikan New York Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk sonuçlara göre lider durumda olduğunu ancak seçim sonunda birbirine yakın oranda oylar beklendiğini yazdı.

Almanya'nın Die Welt gazetesi seçim sonuçlarını, "Erdoğan seçimlerde zaferini ilan etti" başlığıyla duyurdu. Haberde, AK Parti'nin MHP ile girdiği ittifakla Meclis'teki gücünü koruduğu bilgisine yer verildi.

Almanya merkezli Deutsche Welle de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferini, yine Erdoğan'ın, "Milletimiz şahsımıza Cumhurbaşkanlığı vazifesini ve yürütme görevini verdi" mesajıyla duyurdu.

Almanya merkezli diğer basın organlarından Zeit ve Frankfurter Allgeimene Zeitung “Erdoğan kendi zaferini ilan etti”, Tagesteitung ise “Erdoğan önde, manipülasyon iddiaları” başlıklarını attı. Focus da seçim haberinde “Tüm oylar sayılmadı ama Erdoğan kendini muzaffer olarak ilan etti” ifadelerini kullandı.
 
France 24 haber sitesi, seçimlere katılımın yüksekliğine dikkat çektiği haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk sonuçlara göre liderliğini sürdürdüğünü, muhalefet adayı Muharrem İnce'nin ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı takip ettiğini duyurdu.

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde, “Türkiye’de seçimler: Erdoğan kısmi sonuçlara göre başta, muhalefet itiraz ediyor” başlığıyla verdiği haberde, “Kızgın bir muhalefetle karşı karşıya kalan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 yıl aralıksız süren iktidardan sonra yeniden seçildi” diye yazdı.
Haberde, cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleriyle yeni hükümet sistemine geçileceği hatırlatıldı.

Avusturya'nın devlet kanalı ORF, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferini ilan ettiğini ancak muhalefetin seçim sonuçlarına itiraz ettiğini ve ikinci turu beklediklerini yazdı.

İsveç devlet televizyonu SVT ilk haberlerini ''Erdoğan kazanma yolunda" anonsuyla duyurdu. Daha sonra sandıkların yüzde 70'inin açıldığını belirten SVT, "Erdoğan'ın oyların yüzde 55'ini, Muharrem İnce'nin de yüzde 29'unu aldığını" ifade etti.

İsveç'in en büyük gazetesi Aftonbladet, ''Erdoğan kazanmak üzere'' başlığıyla duyurduğu haberde, oyların yarısının sayıldığını, Erdoğan'ın yüzde 55 oyla önde gittiğini ve en yakın rakibi Muharrem İnce'nin ise yüzde 28'de kaldığını belirtti.

İspanya’nın önde gelen gazetelerinden el Pais, "2002’den beri kesintisiz olarak ülkeyi yönetttiğini" vurguladığı Erdoğan'ın yeniden seçilmeyi başarmasını öne çıkardı. Gazete, Erdoğan’ın seçimi yaklaşık yüzde 53 ile kazandığını duyurdu. 

Hollanda merkezli RTL Nieuws, “Erdoğan birinci turda tekrar seçildi görünüyor” başlığıyla, "beklendiği gibi Erdoğan için her şeyin iyi gittiğini ve birinci turda yeniden seçilmesinin kesin gözüktüğünü" aktardı. 

Rusya'nın Sputnik haber sitesi ise, seçim sonucunu "Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimi yeniden kazandı" başlığıyla duyurdu. Haberde, "Cumhurbaşkanı Erdoğan halka, Türkiye'yi tehdit edenlere yanıt vermeye devam edecekleri mesajını verdi" ifadeleri kullanıldı.

israil merkezli Haaretz de seçimleri yakından takip etti. Yüzde 90'ın üzerinde sayılan oylara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önde olduğunu duyuran Haaretz, seçimi kazanması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ciddi bir politik güce sahip olacağı vurgusunu yaptı. Haberde muhalefet partileri arasında güçlü bir koalisyon kurulduğu bilgisine de yer verildi.

Yunan medyasının amiral gemisi Ta Nea, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim yarışına yüzde 58,8'lik oy oranıyla "büyük bir vuruş yaparak başladığını" aktardı.

Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT), Türkiye’deki seçim sonuçlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ikinci bir 5 yıllık başkanlık dönemine doğru "yolladığını", parlamento seçiminin sonuçlarının ise "Erdoğan’a parlamentoda güçlü bir oy çoğunluğu sağlayan, konforlu yeni bir başkanlık dönemi sağlayacağını" bildirdi. 


 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.5009     EURO 6.2411     IMKB 92937     ALTIN 216,593