ULAŞIM KISALIYOR

Ulaşım kısalıyor.

07 Nisan 2017 Cuma 11:23 < LİMANLAR
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya'dan direk İskenderun Limanı'na hızlı ulaşım için alt yapı çalışmalarına başlandığını bildirerek, Malatya ile İskenderun Limanı arasındaki ulaşımın 4-5 saatte sağlanacağını söyledi.

Bakan Tüfenkci, Kuluncak ilçesinde vatandaşlarla bir araya geldi. Kuluncak Belediye Başkanı Mehmet Poyraz, ilçelerine 25 yıl sonra ilk kez bir bakanın geldiğini söyeleyerek Tüfenkci'ye teşekkür etti. Ziyarete AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, Darende Belediye Başkanı Süleyman Eser, AK Parti ilçe başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Gündeme dair açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, şu ifadelere yer verdi;

SİYASET BİRLEŞTİRMEK ADINA OLUR
“Bu meydanları doldurarak, hem Malatya’ya, hem Ankara’ya, hem de İstanbul’a selamlarını iletiyorlar. Diyorlar ki, duyun sesimizi, sizler denize dökseniz de biz bu meydanlarda fidanları yeşerteceğiz. Biz siyaseti ayrıştırmak adına değil, bölmek adına değil, ötekileştirmek adına değil, birleştirmek adına, bir ve beraberlik adına Türkiye’yi kalkındırmak adına yapıyoruz."

YARISI YAPILSA 22 BİN İSTİHDAM GELİYOR
"Cazibe Merkezi Uygulama programı için Kalkınma Bankasına 334 yatırımcı başvurdu, taahhüt edilen istihdam sayısı 43 bin 500. Bu şu demek; Malatya’da 43 bin 500 kişiye iş ve aş buluyoruz. Bunun yarısı bile gerçekleşse, 2 yıl içerisinde tam 22 bin insanımıza iş ve aş bulmuş oluyoruz."

YENİ HASTANE PROJELERİ...
"-Malatya’yı sağlık üssü yapıyoruz. Malatya Devlet Hastanesi’ni gayretlerimizle Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne dönüştürüyoruz. Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin ihalesi bitti, Fizik tedavi Hastanesi’nin ihalesi bitti, yer teslimleri yapıldı. İnşallah temelleri atılacak ve orası bir Şehir Hastanesi haline gelecek. Battalgazi Devlet Hastanesi’nin projesi çiziliyor, en kısa zaman içerisinde temmuz ayı içerisinde oranında temelini atacağız. Doğanşehir’de 100 yataklı Devlet Hastanesi, yine Arapgir’de Devlet Hastanesi, yine Yeşilyurt Devlet Hastanesi’nde yeniden revize ettiriyoruz. Kuluncak ilçesine de secim döneminde istenen 10 yataklı Toplum Sağlık Merkezi’nin temeli bu yıl içerisinde atılacak."

KULUNCAK'A İÇME SUYU MÜJDESİ
"Kuluncaklıların yine seçim dönenimde ısrarla istedikleri Karaçıyır ve Bicir Göletlerini de takip ettik ve çalışmaları sürüyor. Kuluncak için aslında çok önemli bir müjde var. Kuluncak belediye Başkanımız ısrarlı bir şekilde takip etti. Bende yakinen takip ettim. Sivas İl Genel Meclisi’nde Tohma’dan Kuluncak’a içmesuyu getirilmesi teklifi onaylandı. Kuluncak’a içmesuyu getirilmesi sözünü de yerine getirdik. Yine seçim döneminde istenen Futbol Sahası’da yatırım programın alındı ve kısa zamanda temeli atılacak. Hayırlı olsun."

ÖNCE DARENDE SONRA SİVAS BAĞLANTISI...
"Hekimhan-Kuluncak Karayolu için seçim döneminde müjde verirken, kahvehanede otururken, Kuluncaklılar, o dönem bana, il başkanı olduğum için ‘Başkanım o yol için çok söz veren oldu’ demiştiler. Bakın şimdi nasıl dağları deliyorlar. 2017 yılı sonunda Hekimhan-Kuluncak yolu tamamlanacak. Bu yolu önce Darende’ye bağlayacağız, ondan sonrada Sivas’a bağlayacağız. 2018 yılında da İnşallah Kuluncak-Darende yoluna başlayacağız."

KUZEYİ GÜNEYE BAĞLAYACAK
"54 kilometrelik Malatya Kuzey Çevreyolu’nda çalışmalar başladı. Malatya’ya artı bir yol daha getiriyoruz, Arapgir üzerinde.  Kuzey’i Güney’e bağlayacak olan yolun Arapgir kısmı üzerindeki ihaleleri bitti. Bu yol ile birlikte Malatya bir kavşak noktasına gelecek."

HIZLI TREN PROJESİ BU YIL BİTİYOR
"Malatya’yı aynı zamanda bir ticaret merkezi haline getireceğiz. Lojistik Üssünün kurulması ile birlikte aynı zamanda Malatya lojistik bir üs haline de gelecek. Hızlı Tren Projesi çalışmaları 2017’de bitecek. Proje bittikten sonra 2018 veya 2019’un başında Hızlı Tren ihalesini de hayata geçirmiş olacağız. Malatya’ya hızlı treni kazandıracağız. Malatya için planlama 2023 yılıydı. Ama biz bu planlamayı daha da öne çekeceğiz."

LİMANA 4-5 SAATTE ULAŞILACAK
"İşadamlarımız için bir şey daha yapıyoruz, Malatya-İskenderun Limanı hattını iyileştirerek, hızlandırılmış tren statüsüne sokarak, mesafeyi kısaltacağız, artık Malatya’da Organize Sanayi Bölgesi’nde üretilen ürünler limana 4-5 saatte erişecek, yine limana gelen ham maddelerde Malatya’ya 4-5 saatte ulaşmış olacak. Böylelikle Malatya’nın limanlara erişimini de kolaylaştıracağız. Bu konuda talimatlar verildi. Bir şey daha yapıyoruz, havayolunu ihmal etmiyoruz.  Bizim çift pistimiz var, o terminal bize yakışmıyor. Bakanımızla görüştük, teşekkür ediyorum, proje çalışmaları başladı. Bu sene proje bitirse, takip ediyoruz,  6 ay süre vermişler, ihale kapsamına alacağız, 2018’te temelini atıp bitireceğiz. Böylelikle daha modern, Malatya’ya yakışır bir terminali kazandıracağız.”

Bakan Tüfenkci, konuşmasının ardından Kuluncak Belediyesi’nin bazı bitirilmiş hizmetlerinin açılış kurdelesini kesti.
 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7275     EURO 5.4833     IMKB 95057     ALTIN 192,737