‘M/V BBC LAGOS’ Karaya Oturdu

Antigua Barbuda bayraklı ‘M/V BBC LAGOS’ Helsingborg’daki bir kum tabakasında karaya oturdu. 08 Ağustos 2018 Çarşamba 11:06


Panama bayraklı ‘M/V MAKASSAR HIGHWAY’in ardından ‘M/V BBC LAGOS’ Helsingborg’daki bir kum tabakasında karaya oturdu. 

‘M/V BBC LAGOS’ iki hafta içinde İsveç’te karaya oturan ikinci gemi oldu.

‘M/V BBC LAGOS’ Helsingburg’dan İspanya’daki Las Palmas’a gitmek için yol aldı. Yetkililer geminin yanlış yöne gittiğini ve VHF’den yapılan çağrılara bir yanıt vermediklerini bildirdi. Geminin yakınındaki bir römorkör kaptanın dikkatini çekmeye çalışsa da tüm çabalar başarısız oldu ve gemi kum tabakasına oturdu.

‘KBV 314’ isimli Sahill Güvenlik gemisi kısa bir süre sonra geminin yardımına gitti. Gemi de ilk ön araştırma yapıldıktan sonra yetkililer, gemi kaptanının büyük bir ihmalinin söz konusu olabileceğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde İsveç’te karaya oturan, 130.8 metre uzunluğa ve 16 metre genişliğe sahip ‘M/V MAKASSAR HIGHWAY’in kurtarılmasında yardımcı olan Arama ve Kurtarma Koordinatörü Mattias Heneborn, gemide 5 bin ton buğdayın olduğunu söyledi.

‘M/V BBC LAGOS’un kaptanı bir Rus vatandaşı. Goteborg’daki Rusya Konsolosluğu,İsveç’te yaşanan karaya oturma olayıyla yakından ilgilendiklerini belirtti. Karaya oturma olayını denetlediklerini, İsveç Eminiyet Teşkilatı ile temas halinde olduklarını ve konsolosluk olarak her türlü destek vermeye hazır olduklarını dile getirdi.