DEKAŞ, MARİN ROMÖRKÖRE KARŞI YİNE KAZANDI

Dekaşı çökertmeye çalışan Marin Romörköre, Adalet bir kez daha dur dedi

05 Mayıs 2017 Cuma 13:54 < GÜNDEM
Yıllardır, kısa adı Dekaş olan deniz Kılavuzluk Aş yi çökertmeye çalışan Marin Romörköre adalet bir kez daha dur dedi
Hukukçuların görüşüne göre kuruluşu yasalara aykırı olan marin Romörkör isimli kuruluş, uzun zamandır DEKAŞı çökertme ve İzmit körfezindeki, kılavuzluk ve romörkör pazarını ele geçirebilmek için, hukuksal yollardan, (tanıdık hakim ve mükerrer davalar açma) çaba gösteriyordu.

Olaylar 2016 yılında DEKAŞın, Marin Römorkör ile yapılan sözleşmenin de iptali için dava açmasıyla başladı. Mahkeme, sözleşmede tahkim maddesi bulunduğu gerekçesi ile Tahkim Heyeti’ne gidilmesini istedi. Hukukçulardan oluşan 3 kişilik Tahkim Heyeti geçtiğimiz yıl 13 Ocak’ta kararını verdi. Heyet, DEKAŞ’ın Marin Römorkör’e 56 milyon liralık tazminat ödemesi gerektiğine hükmetti.

Marin Römorkör, çıkan karar sonrası paranın tahsili için yeni bir süreç başlattı. DEKAŞ’a yönelik icra takibi yapıldı. Alınan takip kararı İstanbul Anadolu 13. İcra Hukuk Mahkemesi’nde durduruldu. Marin Römorkör bu kararı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay 8. Hukuk Dairesi DEKAŞ lehine karar verdi. Marin Römorkör ise bu kez karar düzeltme başvurusu yaptı. Yargıtay süreci devam ederken Marin Römorkör bu kez İstanbul Adliyesi İcra Müdürlüğü’nden yeni bir haciz kararı çıkardı. Alınan kararla, DEKAŞ’ın genel merkez binasındaki bilgisayarlar dahil İzmit Yarımca ve Derince’deki Kılavuz İstasyonlarındaki merkezlerde bulunan yatak, yorgan, telsiz, santral ve pilot motorlar haczedildi.

DEKAŞ tarafı ise bu haciz işlemi nedeni ile hukuki süreç tamamlanmadan ‘yok edilmek istendiği’ değerlendirmesi yaparak 1 yıl süre ile iflas erteleme talebi ile mahkemenin yolunu tuttu. Yaşanan süreci ayrıntılı bir dilekçe ile mahkemeye bildiren şirket talep ettiği tedbir kararını aldı. 57,6 milyon liralık tazminat kararı ile şirketin borca batık duruma geldiğini tespit eden Mahkeme, DEKAŞ’ı hacizlere karşı korumaya aldı. Daha önce haczi yapılan eşyaların da iadesini sağladı.

Bu arada DEKAŞ’ın Tahkim Heyeti kararının iptali için Marin Römorkör’e karşı açtığı davaya bakan İstanbul 16. Ticaret Mahkemesi geçtiğimiz 28 Mayıs’taki duruşmada görevsizlik kararı vererek, dosyayı denizcilik konularına bakan İstanbul 17. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne gönderdi.  

17. Asliye Ticaret Mahkemesi, Denizcilik İhtisas Mahkemesi Sıfatıyla 3 Mayıs tarihinde aldığı kararla, Yargıtayın bozma kararına uyarak, Hukuk Genel kurulana itiraz yolu açık olmak üzere Marin Romörkörün lehine olan Hakem kararının iptaline oy birliği ile karar verdi. 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7275     EURO 5.4833     IMKB 95057     ALTIN 192,737